نقش مهم صرافی ها در انتقالات ارزی

تاثیر صرافی ها در انتقالات ارزی

نقش مهم صرافی ها در انتقالات ارزی

تضعیف کانال انتقالات ارزی توسط صرافی ها:

همان طور که بار ها توسط مسئولان دولتی اعلام سده است ، صرافی ها نقش قابل توجهی در انتقالات ارزی کشور دارند.
چون علاوه بر این که در پی گشایش های به وجود آمده پس از امضای تفاهم نامه برجام، تعداد روابط کار گزاری بانک های ایرانی بالا رفت اما نتوانست در رفع نیاز کشور در زمینه انتقالات ارزی تاثیر گذار باشد.

هم چنین با توجه به گزینه های مهم مثل جدی تر شدن اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در دوبی، خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید ، افزایش نیاز کشور به شبکه انتقالات ارزی ایجاد شده توسط صرافی امکان پذیر به نظر می آید.

علاوه بر اینکه شبکه های ایجاد شده توسط صرافی ها قدرت عمل بالاتری نسبت به بانک ها دارند، هزینه های انتقال ارز توسط آن ها بعضا از سیستمهای بانکی پایین تر بوده و اضافه کردن واسطه بانکی در این مسیر به افزایش کار مزد انتقالات ارزی تبدیل می شود.

پس تلاش برای انتقال فعالیت های ارزی از صرافی ها به بانک ها که در اظهارات رییس کل بانک مرکزی در جلسه مدیران عامل بانک ها مطرح شده است ، یا محدود کردن تأمین ارز واردات به مسیر بانکی مطابق بند ۵ اطلاعیه شماره یک بانک مرکزی و کاهش نقش صرافی ها به فروش ارز خریداری شده به متقاضیان از طریق سیستم بانکی، خرید ارز صادر کنندگان غیر نفتی، انتقال ارز به دستوربانک مطابق اطلاعیه شماره ۸ در شرایط فعلی قطعا اشتباه و در راستای مصالح کشور نخواهدبود.

با توجه به مصوبه هیات وزیران و اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در جلسه مدیران عامل بانکها، از اهدافات سیاستهای ارزی جدید، اجرای ضوابط و مقررات مربوط به مبارزه با تأمین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی می باشد و کاهش نقش صرافی ها هم در این چار چوب قابل تحلیل است.

اخبار صرافی پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *