نقدینگی چیست؟

نقدینگی چیست؟

به مجموعه پول شامل سپرده‌ های دیداری بخش غیردولتی نزد بانک‌ ها و اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و شبه پول شامل سپرده‌ های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، سپرده‌ های قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده‌ های متفرقه نقدینگی گفته می‌ شود و در یک تعریف ساده، مجموع اسکناس و مسکوکات و منابع اعتبارات بانکی، مهمترین اجزای تشکیل دهنده نقدینگی هستند.

حجم نقدینگی در یک اقتصاد باید متناسب با میزان تولید کالا و خدمات باشد. در غیر این صورت بدون تردید باعث تورم با رکود در تولید خواهد شد.

 برای مثال دولت بیان میکند که یکی از راهکار های اصلی در سال جاری برای کنترل افزایش قیمت‌ ها و تورم، مهار نقدینگی است.

 

 

نقدینگی چیست؟
اما مفهوم نقدینگی چیست؟

نقدینگی چه تاثیری بر بیکاری، تولید و تورم دارد و راهکار های افزایش و کاهش آن در اقتصاد به چه شکل است؟

مفهوم پول نقد که مشخص است. پولی که در حال حاضر برای مبادله در دسترس است و می‌ توان برای خرید کالا و خدمات از آن استفاده کرد، اما نقدینگی مفهومی عام‌ تر نسبت به این واژه دارد.

به گزارش خبرنگاران میدان فردوسی قلب تپنده قیمت‌گذاری و خرید و فروش دلار ، روز عجیب و غریبی را سپری کرد.
بیشتر مراجعه‌کنندگان به این میدان را مسافران و توریست‌ ها تشکیل می‌ دادند که می‌ شد چهره‌ های سراسیمه و درهم آن ها را دید. دلار سه‌قیمته شده و هر کس در میدان فردوسی ساز خودش را می‌ زند.

اما صرافی‌ ها با افتخار روی شیشه‌ های مغازه خود نوشته‌ اند خرید و فروش ارز انجام نمی‌شود.
همان چند صرافی مشهور همیشگی که بعنوان صرافی معتبر شناخته می‌ شوند و طی هفته‌ های اخیر همیشه صف خریدار مقابل آن ها بود دلار می‌ فروشند،
صرافی ها هشدار می‌ دهند که نام خریدار در سیستم سنا ثبت می‌ شود و طبق شماره کارت ملی، بانک مرکزی بحساب‌ های آن ها می‌ تواند دسترسی داشته باشد.
همین چند کلمه می‌ تواند ته دل هر کسی را خالی کند و از ترس دادن مالیات و حذف برخی خدمات مانند یارانه نقدی به دلال‌ هایی رو بیاورد که برای فروش دلار تنها از شما پول می‌ خواهند و نه چیز دیگری.

 

اخبار صرافی پارسهصرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *