وظایف صرافی

وظایف صرافی در زمان تحریمات

دون تردید چند سالیست با این جمله برخورد دارید: «هنوز نرخ درنیامده».

معمولا وقتی قصد خرید یا فروش ارز دارید، این جمله را اول صبح زیاد شنیده اید و با کلی سوال، گوشی تلفن را قطع کرده اید یا این که از در صرافی خارج شده اید، اما معنی واقعی این عبارت چیست؟

مگر قرار نیست بانک مرکزی نرخ را برای صرافی ها اعلام کند؟ بانک که ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه کار خود را آغاز میکند، پس چرا هنوزنرخ در نیامده ؟
این جمله را میشنوید چون نرخ ارز های خارجی در ایران بنا بهردلیلی در بازار آزاد یعنی خارج از محوطه بانک مرکزی یا حتی خارج از مرز های کشورمان تعیین میشود و بنا بهردلیلی بانک مرکزی در این باره بی تفاوت عمل میکند، شاید بعلت تحریمهای یک جانبه خارجی علیه نظام بانکی ایران چاره ای ندارد.

تعطیلی صرافی‌ ها در جهت کنترل نوسانات نرخ ارز یکی از اقدامات بانک مرکزی است. دلیل این تصمیم را اینگونه بیان کردند که سیستم بانکی قابلیت و توانایی انجام تمامفعالیت‌ های صرافی‌ ها را دارد آن هم بدون اینکه هیچ گونه مشکلی در این زمینه به وجود بیاید.

صرافی ها و تحریم

صرافی بنگاهی اقتصادیست که بنا بسود و منفعت باید کار کند. در برخی از کشور ها که بانک‌ ها نقش کلیدی در معاملات ارزی، حتی در مبالغ خرد، دارند، تعداد صرافی‌ ها کم تر است اما بااین‌حال صرافی‌ وجود دارد.

در این کشور ها، صرافی‌ ها بیشتر برای انتقال پول‌ های خرد با هزینه کم تر و سرعت انتقال بالا تر از نظام بانکی شکل گرفته‌ اند. در کشور های دیگر، بدلیل تمایل به اقتصاد زیر زمینی و فرار از نظام بانکی، صرافی‌گری رواج بیشتری دارد.

اما در کل، تحریم‌ ها برای صرافان یک نعمت بود! تحریم‌ ها باعث شد که تبادلات ارزی کشور بطور رسمی به دست صراف‌ ها و شرکت‌ های تراستی مرتبط با آن ها سپرده شود. صراف‌ ها در این زمینه کمک زیادی به کشور کردند اما پاداش خوبی گرفته‌ اند.

اخبار صرافی پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *